Prawo reguluje w sposób szczególny nie tylko kwestie wprowadzania do obrotu oraz stosowania środków ochrony roślin, ale również postępowania z opakowaniami po zużytych produktach. Zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z dnia 13 czerwca 2013 r., środkami niebezpiecznymi są m. in. środki ochrony roślin zaklasyfikowane jako:
- bardzo toksyczne;
- toksyczne lub;
- niebezpieczne dla środowiska wodnego z przypisanym symbolem N;
na podstawie przepisów o substancjach chemicznych i ich mieszaninach lub zaklasyfikowane w klasie toksyczności ostrej w kategorii 1, 2 lub 3 lub jako stwarzające zagrożenie dla środowiska wodnego ze względu na toksyczność ostrą w kategorii 1 lub ze względu na toksyczność przewlekłą w kategorii 1 i 2 na podstawie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (tzw. Rozporządzenie CLP). Wyjaśniając najkrócej, chodzi o środki ochrony roślin dla tzw. użytkowników profesjonalnych (osoby fizyczne, które stosują środki ochrony roślin w celach innych niż własne niezarobkowe potrzeby, w szczególności w ramach działalności gospodarczej lub zawodowej, w tym w rolnictwie i leśnictwie), których opakowania zaopatrzone są m. in. w następujące piktogramy:
Opakowania po tych środkach ochrony roślin nie mogą być wyrzucane do zwykłych śmietników tylko utylizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo środowiska. Prawo nałożyło na podmioty wprowadzające na rynek środki niebezpieczne będące środkami ochrony roślin obowiązek zorganizowania systemu zbierania oraz zapewnienia odzysku, w tym recyklingu, tych odpadów opakowaniowych. Podmioty te muszą sfinansować koszty zbierania tych opakowań przez sprzedawców hurtowych oraz detalicznych oraz następnie odebrania i przekazania do utylizacji. Na mocy prawa sprzedawcy hurtowi i detaliczni środków niebezpiecznych będących środkami ochrony roślin są zobowiązani przyjmować od użytkowników odpady opakowaniowe po tych środkach. Nie można zapomnieć, że za niezwracanie tych opakowań przez użytkowników (które uprzednio zostały 3 razy przepłukane) grozi grzywna do 5.000 PLN.
Najbardziej znanym i największym obecnie funkcjonującym systemem zbierania opakowań po środkach niebezpiecznych, będących środkami ochrony roślin, jest system zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Szczegóły dotyczące tego systemu można poznać na stronie www.systempsor.pl.