Termin ważności środka ochrony roślin jest zawsze zapisany w sposób trwały na opakowaniu tego środka ochrony roślin. Jednym z głównych obowiązków sprzedawców środków ochrony roślin jest zakaz dystrybucji środka ochrony roślin po upływie terminu jego ważności – art. 31 pkt 1 ust. e) ustawy o środkach ochrony roślin.
Zasady dotyczące terminu ważności środków ochrony roślin – kluczowe informacje
Ustawodawca przewidział wyjątek odnośnie tego obowiązku, a mianowicie na podstawie art. 23 ustawy o środkach ochrony roślin środek ochrony roślin, który został wprowadzony do obrotu przed upływem okresu ważności zezwolenia na jego wprowadzenie do obrotu lub pozwolenia na handel równoległy, po upływie tego okresu może:
- pozostawać w obrocie przez okres 6 miesięcy po upływie okresu ważności tego zezwolenia albo pozwolenia na handel równoległy;
- być unieszkodliwiony, składowany i stosowany przez okres 12 miesięcy po upływie opisanego w pkt 1 okresu,
Chyba że w zezwoleniu na wprowadzenie środka ochrony roślin do obrotu lub pozwoleniu na handel równoległy lub w decyzji w sprawie cofnięcia tego zezwolenia lub pozwolenia określono inaczej. Artykuł 23 ustawy o środkach ochrony roślin stanowi wykonanie uprawnienia państwa członkowskiego Unii Europejskiej umożliwiającego określenie okresu na zużycie zapasów środków ochrony roślin po upływie terminu ważności zezwolenia na ich wprowadzenie do obrotu. Terminy te są tożsame z maksymalnymi terminami przewidzianymi w art. 46 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Trzeba pamiętać, że taka uprzywilejowana dystrybucja dotyczy wyłącznie przypadków, gdy powody wycofania, zmiany lub nieprzedłużenia zezwolenia nie mają związku z ochroną zdrowia ludzi i zwierząt lub środowiska.
Przedłużenie terminu stosowania środków ochrony roślin: warunki i przepisy
Ponadto, na podstawie art. 24 ustawy o środkach ochrony roślin, środek ochrony roślin wprowadzony do obrotu może pozostawać w obrocie i być stosowany po upływie terminu jego ważności przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli wyniki badań trwałości tego środka ochrony roślin, przeprowadzone przez laboratorium posiadające certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej potwierdzają jego przydatność do zastosowania zgodnie z przeznaczeniem. Laboratorium wydaje dokument potwierdzający przydatność środka ochrony roślin do zastosowania zgodnie z przeznaczeniem, po upływie terminu jego ważności, zawierający w szczególności:
- nazwę laboratorium;
- numer dokumentu i datę jego wydania;
- nazwę, numer partii i termin produkcji środka ochrony roślin;
- okres, w jakim środek ochrony roślin może być wprowadzany do obrotu i stosowany, po upływie terminu jego ważności.
Konsekwencje stosowania środków ochrony roślin po terminie ważności
Sprawdź również: Jak zarejestrować środki ochrony roślin?