Wprowadzenie do problematyki błędnych przelewów
W dzisiejszych czasach wszyscy korzystamy z bezgotówkowych form płatności. Duża częstotliwość składanych dyspozycji może naturalnie doprowadzić do wystąpienia błędów w przelewach. Nie można zapomnieć, że tylko przekazanie pieniędzy na właściwe konto stanowi należycie spełniony obowiązek pieniężny nadawcy. Zgodnie z obecnymi przepisami (art. 143 ustawy o usługach płatniczych), bank ma obowiązek weryfikacji jedynie wskazanego w zleceniu przelewu numeru rachunku (tak naprawdę, czy taki rachunek istnieje i może być uznany kwotą przelewu), a ryzyko wskazania błędnego numeru obciąża zlecającego.
Konsekwencje błędnie wskazanego numeru
Dlatego też konsekwencjami błędnie wskazanego numeru rachunku bankowego adresata obciążony będzie wyłącznie nadawca. Problem jest poważny, bo nadawca traci pieniądze, dalej ma wobec kogoś dług, a odkręcanie całej sprawy nie należy do prostych rzeczy. Jeśli masz problemy z przelewem na niewłaściwy rachunek bankowy i potrzebujesz profesjonalnej pomocy, kancelaria radcy prawnego Warszawa jest do Twojej dyspozycji.
Instrumenty prawne w przypadku błędnego przelewu
W zależności od wielkości błędnie zrealizowanego przelewu – a zatem zaangażowania czasu i środków w cały proces odzyskiwania pieniędzy – można zastosować szereg instrumentów prawnych do ustalenia danych odbiorcy przelewu, a następnie ewentualnej windykacji. Rozpoczęcie działań należy oczywiście zacząć od powiadomienia swojego banku o zaistniałej sytuacji z prośbą o zainterweniowanie w banku adresata w postaci przede wszystkim powiadomienia odbiorcy przelewu o zaistniałej pomyłce (nie będzie już mógł powoływać się na swoją nieświadomość związaną z okolicznościami przekazania pieniędzy).
Odpowiedzialność za otrzymane omyłkowo środki
Należy pamiętać, że otrzymanie w wyniku pomyłki kwoty pieniężnej może stanowić nie tylko podstawę odpowiedzialności cywilnej z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, ale w pewnych okolicznościach również odpowiedzialności karnej – przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej, określone w art. 284 § 1 kodeksu karnego. Mylnym jest pogląd, że otrzymane omyłkowo pieniądze stają się własnością odbiorcy, ale doświadczenie uczy, że odzyskanie ich, szczególnie gdy odbiorca nie ma majątku, jest bardzo długie, trudne i często nieskuteczne. Z tych powodów tak ważne jest sprawdzanie numeru rachunku bankowego, na który ma być zrealizowany przelew.