Gospodarowanie odpadami środków ochrony roślin powinno odbywać się w taki sposób, aby nie doszło do skażenia środowiska. Procedura recyklingu pestycydów powinna być zgodna z regulacjami prawnymi. Recykling środków ochrony roślin w dzisiejszych czasach wydaje się być normą, jednak nadal dochodzi na tej płaszczyźnie do wielu naruszeń. Jak przebiega recykling środków ochrony roślin?
Recykling środków ochrony roślin
Na prośbę jednego z liderów rynku cropscience w Polsce Kancelaria przygotowała procedurę recyklingu środków ochrony roślin. Dokument ten jest niezmiernie istotny w przypadku kontroli sposobu przetwarzania środków ochrony roślin, uznanych w świetle przepisów prawa za odpady. Kontrolę taką przeprowadzają organy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zgodnie z ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami. Recykling środków ochrony roślin, zwany powszechnie reformulacją, ma na celu stworzenie nowych, pełnowartościowych środków ochrony roślin przy wykorzystaniu środków, które z różnych przyczyn stały się odpadami w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach oraz ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.
Co uznajemy za odpady środków ochrony roślin?
Środek ochrony roślin może być uznany za odpad np. gdy jego skład lub właściwości fizyczne lub właściwości chemiczne określone w dokumentacji tego środka zostały zmienione, gdy znajduje się w opakowaniu nieszczelnym lub uszkodzonym lub gdy upłynął jego termin ważności. W celu niezmarnowania tej substancji prowadzona jest jej reformulacja, skutkująca ochroną światowych surowców, zasobów, zmniejszeniem generowania trudno usuwalnych odpadów, co w konsekwencji sprzyja oszczędności energii i zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. Procedura recyklingu środków ochrony roślin pozwoli wprowadzić rynek cropscience na tory gospodarki o obiegu zamkniętym (tzw. Circular Economy Package), promowanej przez Komisję Europejska od 2015 r.
Wymogi dotyczące recyklingu środków ochrony roślin obejmują nie tylko sam środek ochronny, ale także puste opakowanie po środkach ochrony roślin. One również nawet po opróżnieniu stanowią zagrożenie dla środowiska. Bezpieczne metody utylizacji środków ochrony roślin zakładają między innymi oddawanie pustych opakowań do punktów odbioru odpadów niebezpiecznych, jakimi są np. sklepy ogrodnicze bądź hurtownie.
Ekologiczne podejście do recyklingu środków ochrony roślin to nie tylko podejmowanie działań, które minimalizują negatywny wpływ odpadów na środowisko, ale również promowanie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialność.
Jeśli masz pytania dotyczące stosowania środków ochrony roślin lub potrzebujesz porady prawnej w tym zakresie, skontaktuj się z nami – Kancelaria radcy prawnego w Warszawie, nasi eksperci pomogą Ci w zrozumieniu przepisów, a także doradzą, jak skutecznie i zgodnie z prawem chronić Twoje uprawy.
Przeczytaj także: Główne zasady wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu