Mecenas Grzegorz Kantecki doprowadził do przywrócenia do pracy osoby zatrudnionej w zlikwidowanej tzw. instytucji gospodarki budżetowej. W chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę poszkodowany pracownik był w okresie ochronnym, dlatego oprócz przywrócenia do pracy otrzyma on również wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy (około 3 lata). W wyniku działań Kancelarii zostało udowodnione, że wypowiedzenie umowy o pracę w oparciu o przesłankę likwidacji pracodawcy było bezprawne i stanowiło próbę obejścia przepisów Czytaj dalej... "Kolejny sukces z zakresu sporów pracowniczych"
Tagi: prawo pracy
Ugoda sądowa – prawo pracy
Mecenas Grzegorz Kantecki, działając na rzecz byłego pracownika, doprowadził do zawarcia ugody sądowej w postępowaniu o przywrócenie do pracy, wytoczonym wobec jednego z największych niemieckich banków inwestycyjnych z siedzibą w Berlinie. Spór nie dotyczył tylko prawdziwości przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę, ale przede wszystkim związany był z tolerowaniem przez pracodawcę rażących naruszeń praw Powódki nie tylko na podłożu prawa pracy, ale przede wszystkim praw osobistych. W wyniku podjętych negocjacji strony już na pierwszej rozprawie zawarły Czytaj dalej... "Ugoda sądowa – prawo pracy"
Molestowanie seksualne w pracy
Kodeks pracy („kp”) ustanowił w art. 183a § 6 definicję molestowania seksualnego. Według tego przepisu, molestowanie seksualne stanowi dyskryminowanie ze względu na płeć i polega na każdym niepożądanym zachowaniu o charakterze seksualnym lub odnoszącym się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub Czytaj dalej... "Molestowanie seksualne w pracy"
Gromadzenie informacji służbowych przez pracowników
Podstawowym środkiem komunikacji wewnątrz każdej organizacji jest poczta elektroniczna. Popularne e-maile stanowią bardzo częsty środek dowodowy w postępowaniach sądowych toczących się pomiędzy pracodawcami, a pracownikami. Dowód taki jest w pełni legalny, natomiast pracownik gromadzący służbową korespondencję powinien pamiętać, że: musi być stroną korespondencji; musi pozyskać korespondencję w sposób legalny; korespondencja może być ujawniona wyłącznie przed sądem; korespondencja może być wykorzystana Czytaj dalej... "Gromadzenie informacji służbowych przez pracowników"
Nadgodziny przedstawiciela medycznego
Mecenas Grzegorz Kantecki doprowadził do oddalenia roszczeń byłego pracownika o wypłatę wynagrodzenia za rzekomą pracę w godzinach nadliczbowych. Sprawa dotyczyła działań przedstawiciela medycznego dużej firmy farmaceutyczno-chemicznej, odpowiedzialnego za południowo-wschodnie tereny Polski. Wynikiem działań pełnomocnika Pozwanego Sąd Okręgowy w Krakowie odmówił zasadności zgłoszonym żądaniom i oddalił powództwo w całości. W wyniku skomplikowanego postępowania dowodowego, prowadzonego w kilku miastach wojewódzkich, pracodawcy udało się wykazać, że powierzone pracownikowi obowiązki Czytaj dalej... "Nadgodziny przedstawiciela medycznego"
Nie wszystko złoto, co się świeci
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 lutego 2017 r. (sygn. akt: I PK 72/16) stanął w obronie osób, które były przedmiotem fikcyjnych transferów w ramach tzw. outsourcingu pracowniczego. Celem rzekomego znacznego zmniejszenia kosztów i obciążeń związanych z zatrudnianiem ludzi pracodawcy zawierali umowy, na mocy których poszczególne ich komórki, stanowiące pewną zorganizowaną całość, przechodziły na mocy art. 231 kodeksu pracy na pośrednika w zatrudnieniu. Proceder ten byłby zgodny z prawem, Czytaj dalej... "Nie wszystko złoto, co się świeci"
Dłuższy termin na pozwy związane z dyskryminacją
Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął bardzo korzystną dla pracowników uchwałę w dniu 28 września 2016 r. (sygn. akt: III PZP 3/16), mocą której zaakceptował możliwość wniesienia powództwa o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasad równego traktowania – sformułowanego w art. 183d kodeksu pracy – pomimo tego, że dyskryminująca przyczyna wypowiedzenia albo rozwiązania z nim umowy o pracę nie była kwestionowana w drodze odwołania odpowiednio od wypowiedzenia albo rozwiązania umowy o pracę. W związku Czytaj dalej... "Dłuższy termin na pozwy związane z dyskryminacją"
Ostrożnie z postępowaniami o ustalenie istnienia stosunku pracy
Można zauważyć chęć dochodzenia przez osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia lub o dzieło) ustalenia w drodze sądowej istnienia stosunku pracy. Możliwość taka istnieje z uwagi na definicję stosunku pracy, zawartą w art. 22 § 1 kodeksu pracy, który stanowi, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Czytaj dalej... "Ostrożnie z postępowaniami o ustalenie istnienia stosunku pracy"
Kolejny sukces z zakresu sporów pracowniczych
Mecenas Grzegorz Kantecki doprowadził do oddalenia roszczenia kolejnego byłego pracownika dużego koncernu farmaceutyczno-chemicznego o odszkodowanie w związku z rzekomym rozwiązaniem umowy o pracę w sposób niezgodny z prawem. Tym razem głównym przedmiotem sporu była skuteczność zwolnienia lekarskiego, przedstawionego przez pracownika już po wręczeniu wypowiedzenia umowy o pracę. W wyniku działań Kancelarii zostało udowodnione, że pomimo zbieżności dat przedstawione zwolnienie lekarskie nie chroniło pracownika w chwili wypowiadania angażu, a decyzja o zakończeniu Czytaj dalej... "Kolejny sukces z zakresu sporów pracowniczych"
Nadgodziny kadry menedżerskiej
Mecenas Grzegorz Kantecki, działając na zlecenie kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy, doprowadził do oddalenia roszczeń byłego pracownika o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Sprawa dotyczyła działań Dyrektora ds. Marketingu i Sprzedaży oraz Dyrektora ds. Rozwoju w ramach zarządzania podległymi komórkami organizacyjnymi dużej firmy farmaceutyczno-chemicznej. Wynikiem działań pełnomocnika Pozwanego Sąd Okręgowy w Warszawie odmówił zasadności zgłoszonym żądaniom i oddalił powództwo w całości. Łączna wartość oddalonych roszczeń wyniosła ponad Czytaj dalej... "Nadgodziny kadry menedżerskiej"