Na prośbę jednego z liderów rynku cropscience w Polsce Kancelaria przygotowała procedurę recyklingu środków ochrony roślin. Dokument ten jest niezmiernie istotny w przypadku kontroli sposobu przetwarzania środków ochrony roślin, uznanych w świetle przepisów prawa za odpady. Kontrolę taką przeprowadzają organy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zgodnie z ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami. Recykling środków ochrony roślin, zwany powszechnie reformulacją, ma Czytaj dalej... "Procedura recyklingu środków ochrony roślin"
Tagi: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Nowelizacja ustawy o środkach ochrony roślin – walka z podróbkami
Przy okazji uchwalania ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa ustawodawca wprowadził do porządku prawnego długo oczekiwane narzędzia do walki ze sprzedażą podrobionych środków ochrony roślin. Stało to się za sprawą nowelizacji ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin, która weszła w życie 14 marca 2020 r. Przedmiotowe zmiany prawa środków ochrony roślin mają na celu przede wszystkim ułatwienie organom nadzoru zapobiegania wprowadzania Czytaj dalej... "Nowelizacja ustawy o środkach ochrony roślin – walka z podróbkami"
Postępowanie w sprawie określenia opłaty sankcyjnej
Mecenas Grzegorz Kantecki reprezentuje jednego z liderów rynku cropscience w Polsce w postępowaniu administracyjnym w przedmiocie nałożenia opłaty sankcyjnej za prowadzenie reklamy środków ochrony roślin niezgodnie z art. 66 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, przede wszystkim niezgodnie z art. 66 ust. 6 stanowiącym, że „materiały reklamowe lub promocyjne zwracają uwagę na stosowne zwroty i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach”. Spór prowadzony Czytaj dalej... "Postępowanie w sprawie określenia opłaty sankcyjnej"
Unifikacja służb odpowiedzialnych za ochronę żywności
W dniu 30 maja 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności („PIBŻ”). Organ ten będzie połączeniem dotychczasowych Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a także przejmie część zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej. Jak założył ustawodawca, „podstawowym celem projektowanej ustawy jest stworzenie w Polsce nowego jednolitego zintegrowanego systemu kontroli bezpieczeństwa Czytaj dalej... "Unifikacja służb odpowiedzialnych za ochronę żywności"
Statystyki naruszeń ustawy o środkach ochrony roślin
Dzięki uprzejmości Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa Kancelaria poznała dane statystyczne dotyczące opłat sankcyjnych i grzywien nałożonych w latach 2013-2016 przez organy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa („PIORIN”) za poszczególne naruszenia obowiązków wynikających z ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin („Ustawa”). Koncentrując się na roku 2016 można dojść do następujących konkluzji: w całej Polsce zostało nałożonych 1.080 kar grzywny. Najwięcej mandatów zanotowano w województwie mazowieckim (162) Czytaj dalej... "Statystyki naruszeń ustawy o środkach ochrony roślin"
„Metody niechemiczne” drogą do nadużyć w ochronie roślin
Ustawa o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. („Ustawa”) promuje i od 1 stycznia 2014 r. nakazuje użytkownikom profesjonalnym stosowanie tzw. integrowanej ochrony roślin. Pod pojęciem tym kryje się sposób ochrony roślin przed organizmami szkodliwymi, polegający na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, w szczególności metod niechemicznych, w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Zapis ten stanowi implementację art. 3 pkt 6 dyrektywy Parlamentu Czytaj dalej... "„Metody niechemiczne” drogą do nadużyć w ochronie roślin"